Praní prádla bez znečišťování životního prostředí

eko prací prostředky

Pokud jde o praní prádla, máme k dispozici mnoho možností, které nám umožňují prát prádlo co nejekologičtěji. V mnoha případech se jedná o drobné, jednoduché kroky, které přinášejí velké výhody pro naši planetu i peněženku. Praní prádla bez znečišťování životního prostředí je možné a je mnohem jednodušší, než si možná myslíte.

Vyperte jen to, co je potřeba.

Jak je známo, udržitelnost začíná prvním ze tří R (Reduce, Reuse, Recycle), což je redukce. V tomto případě to znamená minimalizovat potřebu prát oblečení. To snižuje spotřebu energie, vody a množství odpadu, který končí v kanalizaci, a také prodlužuje dobu životnosti našich šatů: každé praní opotřebovává textilie.

V domácnosti můžeme zabránit zašpinění, znečištění nebo pomačkání oblečení tím, že převlékneme do běžného domácího oblečení, použijeme zástěry a zařízení proti odkapávání vína. Mimo sezónu můžeme uložit oblečení do krabic nebo pytlů, aby se nestalo cílem prachu.

Důležité je také věšet oblečení na ramínko nebo jej úhledně složit, abychom zabránili pomačkání. Větrání oblečení, které dlouho nebylo nošeno, pomáhá obnovit svěžest, aniž bychom jej museli prát.

Klíčové tipy pro šetrné praní:

1. Vždy perte plnou náplň
Nejlepší způsob, jak zajistit maximální účinnost z hlediska spotřeby vody a energie: čím větší je náplň prádla, tím klesá spotřeba obou těchto zdrojů na kilogram prádla. To je důvod, proč jsou dnes k dispozici domácí pračky s maximální kapacitou 9 nebo dokonce 10 kg, zatímco dříve měly kapacitu pouze 7 nebo 8 kg (měřeno jako suché bavlněné oblečení). Pokud jde o pračky s horním plněním, jejich kapacita obvykle nepřesahuje 7 kg.

Pračku byste však neměli přetěžovat aby se zajistilo, že se všechno prádlo řádně vypere, a aby motor nemusel vyvíjet nadměrnou námahu při odstřeďování bubnu. V návodu k obsluze pračky je obvykle uvedena maximální náplň pro jednotlivé programy.

Dalším obzvláště důležitým aspektem při plnění pračky je příprava oděvů: vykartáčujte případné bláto na kalhotách (jinak způsobí problémy filtrům); pečlivě zkontrolujte kapsy, aby se do pračky nedostaly kousky papíru, mince nebo podobné předměty (mohly by zablokovat filtry nebo poškrábat ocel bubnu); vyhrňte rukávy a rozepněte knoflíky. Kalhoty a všechny ostatní oděvy, které by mohly vyblednout, je také nejlepší obrátit naruby. A pokud jde o blednutí oblečení, nezapomeňte prát bílé nebo světlé oblečení odděleně od barevného! Tímto postupem zabráníte vyblednutí zářivě bílého prádla.

ekologické praní prádla

2. Praní při nízkých teplotách
Pračka je domácí spotřebič, který spotřebuje více elektřiny než lednička, a 90 % její spotřeby připadá na ohřev vody. Prací cyklus o teplotě 90 °C může spotřebovat až čtyřikrát více elektřiny než cyklus o teplotě 40 °C. Ve skutečnosti jen velmi málo druhů nečistot potřebuje tak vysokou teplotu. Obvykle stačí 30ºC, alespoň pro oblečení dospělých (nedoporučuje se prát při nižších teplotách, protože studená voda snižuje účinnost pracího cyklu). Pro špinavější oblečení je více než dostačující teplota 60 ºC, která navíc snižuje riziko vzniku alergií nebo šíření infekčních onemocnění.

Pozor především na bavlněné a vlněné výrobky, protože prací cykly při vysokých teplotách mohou způsobit jejich sražení. Hedvábí je třeba vždy prát při nízké teplotě.

Dávejte pozor na rychlé prací cykly, protože často zvyšují vnitřní teplotu, aby se zvýšila jejich účinnost. V případě pochybností se podívejte do návodu k použití.

3. Kupujte domácí spotřebiče s maximální energetickou třídou
V dnešní době se jen zřídka setkáte s pračkami s energetickou třídou A+ nebo nižší. Nejběžnější třída je A+++ a rozdíl ve spotřebě energie může klesnout až o 70 %. Vyšší třída spotřebičů je dražší, ale vyšší cena se obvykle brzy vrátí díky úsporám na účtech za elektřinu, zejména u velkých domácností.

Pokud jde o spotřebu vody, ta se značně liší v závislosti na zatížení a programu, přičemž dobrým vodítkem je průměrná roční spotřeba, která je uvedena na štítku energetické účinnosti. Technologický pokrok dnes dosahuje skutečných zázraků, pokud jde o úsporu vody.

Je také dobré zvážit kapacitu náplně pračky; vyberte si takovou, která nejlépe odpovídá počtu osob ve vaší domácnosti a jejich potřebám praní. Dalším zajímavým kritériem je kvalita a provedení bubnu: čím méně se o něj prádlo třepí, tím méně se tkaniny opotřebovávají.

4. Předběžné ošetření silných skvrn
Pokud to neuděláme, budeme muset zvýšit teplotu praní, což znamená větší spotřebu energie a to bez záruky úspěchu. Některé skvrny se totiž při praní na více než 40 °C stávají trvalými (bílkovinné skvrny: krev, vejce, mléko, pot, čokoláda...). Jak jsme si řekli na začátku, u skvrn je v prvé řadě nejdůležitější jim předcházet a v druhé řadě je co nejdříve odstranit.

K tomu můžeme použít přípravky na odstraňování skvrn.

5. Používejte bioprodukty.
Ekologické čisticí prostředky vyrobené z biologicky odbouratelných rostlinných složek jsou výbornou volbou pro udržitelné praní. Těmito produkty snižujeme negativní vliv na životní prostředí a naše zdraví. Náš e-shop nabízí široký sortiment ekologických čisticích prostředků.

Biobel ekologické prostředky

6. Zvolte správné dávkování v závislosti na znečištění oděvů a tvrdosti vody.
V zájmu účinnějšího čištění jsme občas v pokušení přidat více pracího prostředku, než uvádí výrobce. To je ale velká chyba: nadbytek pracího prostředku vyžaduje, aby pračka prodloužila fázi máchání (což vede k větší spotřebě vody). Také to může mít za následek, že v oblečení zůstanou stopy pracího prostředku, což ho znehodnotí. Pokud chceme experimentovat s jinými než uvedenými dávkami, je lepší zkusit je snížit u lehce znečištěného prádla nebo pokud je ve vodě velmi málo vodního kamene. Například pokud máme odvápňovač, který se pro oblasti s tvrdou vodou velmi doporučuje, a to jak kvůli dlouhé životnosti našich spotřebičů, tak kvůli snížení nároků na údržbu, technickým problémům a bílým skvrnám.

V každém případě dnes existuje mnoho praček, které mají funkci automatického samoodvápňování. Ty s přesností upravují dávkování podle tvrdosti vody, koncentrace pracího prostředku, hmotnosti náplně, míry zašpinění prádla a dokonce i typu tkaniny. Stačí, když do zásuvky vložíme prací prostředek pro různé druhy praní, a pračka použije pro každý prací cyklus potřebné minimum. To je bezpochyby nejefektivnější z hlediska spotřeby zdrojů.

7. Nepoužívejte změkčovadla tkanin
Pokud používáte kvalitní ekologické prací prostředky a dávkování doporučené pro typ vody ve vaší oblasti, vaše oblečení zůstane měkké, což znamená, že změkčovač tkanin není potřeba. Jeho používáním uvolňujeme do vody na praní chemické látky, které mohou mít vliv na naše zdraví, a jejich stopy mohou zůstat i v prádle. Jedním z nejčastějších problémů spojených se změkčovadly jsou alergie, protože tyto výrobky obsahují složky, na které buď již jsme alergičtí, nebo nám mohou alergii způsobit. Na obalu řady změkčovadel tkanin si můžeme přečíst upozornění na rizika: "Může způsobit alergickou reakci". To bude doplněno ikonou nebezpečí a seznam složek často obsahuje například polyoly, které kromě toho, že jsou alergenní, také škodí životnímu prostředí.

To je i případ ekologických značek změkčovadel tkanin, které jsou v současné době k dispozici. Řada z nich není opatřena certifikačními pečetěmi a obsahuje složky, které subjekty certifikující ekologické výrobky nepovolují.

Dalším problémem je, že přibližně 95 % hmotnosti změkčovadla tkanin tvoří voda. Jejich používání tedy znamená neopodstatněné výdaje na balení a přepravu v porovnání s minimálním přínosem, který nám poskytnou, pokud budeme používat kvalitní výrobky.

8. Prádlo sušte na čerstvém vzduchu.
Žijeme v zemi s mnoha hodinami slunečního svitu, ale také s urbanistickými předpisy, které brání tomu, abyste mohli prádlo sušit zavěšené venku, což vede k častějšímu používání sušiček. Při používání těchto spotřebičů se oblečení opotřebovává mnohem více než v pračce, protože zde není voda, která by tlumila účinek tření prádla o buben. Kromě toho se však jedná o velký nárůst spotřeby energie.

Nepochybně nejšetrnější variantou je pověsit prádlo k sušení co nejdříve po zastavení pračky; tím se zabrání tomu, aby se oblečení příliš pomačkalo a bylo cítit vlhkostí. Pověste je na dobře větraném místě a vyhněte se přímému kontaktu se sluncem. Je to především vzduch, který prádlo suší. Slunce urychluje proces sušení, ale také vysušuje a odbarvuje oděvy. A přestože bílé oděvy vybělí, příliš mnoho slunce může způsobit jejich zažloutnutí; proto se doporučuje uklidit prádlo hned, jak uschne.

Vyvěšování oděvů k sušení také snižuje potřebu žehlení (další významný zdroj spotřeby energie), především pokud zajistíme, že oděvy pověsíme pěkně napnuté. Používejte ramínka na šaty a pečlivě je věšte správnou stranou nahoru, aby neztratily svůj tvar, a v případě potřeby zapnutím jednoho nebo dvou knoflíků.

prádlo

Doporučené produkty2