Pět hlavních znečišťujících látek v běžných tekutých pracích prostředcích

Dnes se na našem blogu budeme věnovat pěti znečišťujícím složkám, které se nacházejí v tekutých pracích prostředcích. Měli byste se vyhýbat nejen používání čisticích prostředků, které je obsahují, ale také kosmetice a potravinářským výrobkům; ano, některé z nich se dokonce nacházejí v našich potravinách!

Vzpomínáte si na ty televizní reklamy, které ukazují mladou ženu na louce, kde se suší zářivě bílé prostěradlo, z něhož je zdánlivě cítit vůně polních květin? No, s lítostí vám musíme sdělit, že vůně ani bělost prostěradla nejsou v žádném případě přírodní a vážně škodí vašim hormonům i životnímu prostředí.

1. Laurethsulfát sodný (SLES)

První znečišťující látkou, kterou chceme probrat, je jedna z nejznámějších - sírany. Především Laurethsulfát sodný (Sodium Laureth Sulphate).

Ten se nachází nejen v pracích prostředcích, ale také v šamponech a sprchových gelech, dokonce i v těch pro děti. Téměř vždy je doprovázen tvrzením "už žádné slzy". Je to proto, že jeho starší bratr, Laurylsulfát sodný, je pro oči velmi dráždivý, zatímco Laurethsulfát sodný nikoli a je k pokožce mnohem šetrnější, proto se používá v tekutých pracích prostředcích pro citlivou pokožku.

Kromě toho, že je k pokožce šetrnější, však rozdíl mezi těmito slovy - -eth - znamená, že tato složka prošla procesem ethoxylace pomocí ethylenoxidu.

Bylo prokázáno, že ethylenoxid je endokrinní disruptor a karcinogen. Jeho použití jako složky v kosmetice je skutečně zakázáno, ale stopové množství je stále povoleno.

Pokud zjistíte, které z vašich kosmetických a čisticích prostředků pro domácnost obsahují ethoxylované složky, nelze se nezeptat, jaké množství prokázaného karcinogenu je potřeba, aby se stal složkou?

A pokud nevíte, které z vašich výrobků pro domácnost jsou ethoxylované, stačí hledat ty, které končí na -eth (oleth, pareth, mireth, laureth, ceteareth...), a ty, které mají iniciály PEG nebo PPG následované číslem. Někdy je PEG nahrazen slovem: polyethylen nebo nějakým jeho derivátem.

V důsledku toho Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), která je součástí Světové zdravotnické organizace (WHO), zařadila tuto složku do kategorie prokázaných karcinogenů pro člověka skupiny 1.

Další toxickou látkou, která obsahuje tuto složku, je 1,4-dioxan, který je vedlejším produktem etoxylace a je přítomen ve většině pracích prostředků s touto složkou. Dalšími škodlivinami spojenými s těmito ethoxylovanými složkami jsou formaldehyd, nitrosaminy a ftaláty.

Fotografie běžných pracích prostředků

2. Izothiazolinony


Kathon je konzervační prostředek vyrobený z kombinace dvou isothiazolinonů. Používá se především v kosmetickém průmyslu v koncentracích 3-15 ppm (3-15:1 000 000) a také v čisticích prostředcích pro domácnost.

Je to významný senzibilizátor, který se vyskytuje v domácích i profesionálních prostorách a může být příčinou případů alergické kontaktní dermatitidy (ACD), která postihuje především obličej a hřbet rukou.

3. Optické zjasňovače

Další třídou složek, které se týkají především životního prostředí, jsou optické zjasňovače.

V průběhu času a při delším používání mají bílé tkaniny tendenci měnit barvu. Optické zjasňovače, kterými se chlubí prací prostředky inzerované v televizi, nejsou nic víc ani nic míň než zbytky, které ulpívají na vláknech oděvů a odrážejí světlo, čímž se tkanina zdá být bělejší.

Není to tak, že by přípravek odstranil zabarvení, pouze pokryl tkaninu částicemi, které odrážejí světlo a způsobují, že tkanina vypadá bělejší. Výsledkem je, že tyto chemické látky zůstávají v našem bílém oblečení a jsou tak v trvalém kontaktu s naší pokožkou.

Problémem je, že jsou vysoce toxické a biologicky neodbouratelné, čímž zůstávají v životním prostředí po dlouhou dobu.

Kdybychom totiž mohli prací prostředek vidět pod ultrafialovým světlem, jevil by se jako fluoreskující.

K dosažení této fluorescence je zapotřebí velké množství složek, jako jsou imidiazoliny, například benzoxazolin a bisfenol-stilben, abychom uvedli jen některé z těch toxičtějších.

optický zjasňovač

4. EDTA nebo kyselina ethylendiamintetraoctová


Jedná se o chelatační činidlo, které se vyskytuje v mnoha výrobcích, od kosmetiky po čistící prostředky a také v konzervačních látkách pro potraviny klasifikovaných jako E-385. Její omezená biologická odbouratelnost a nepříznivé účinky na zdraví vedly k tomu, že byla zakázána pro výrobky, které žádají o udělení značky Evropské unie pro vynikající kvalitu životního prostředí, Ecolabel.

A ne bezdůvodně, uvážíme-li, že 33 % pracích prostředků obsahuje tuto složku, která tolik škodí naší přírodě.

Netřeba dodávat, že náš certifikát Ecocert nám nedovoluje ji ve výrobcích Biobel používat a nikdy bychom ji nepoužili. Na výrobky z našeho eshopu se můžete vždy spolehnout!

5. Syntetické vonné látky.


Tento krátký seznam (toxických látek, o kterých bychom mohli hovořit, je bohužel mnohem více) nemůžeme ukončit, aniž bychom se zmínili o syntetických vonných látkách.

Syntetické vonné látky nejenže obsahují aromatické molekuly pocházející z ropy (jejíž výroba není pro životní prostředí nikterak čistá), ale navíc klasifikace "aroma" zahrnuje tisíce látek, z nichž mnohé jsou endokrinními disruptory, a výrobci nejsou povinni poskytovat spotřebitelům informace o nich (my ano, i když nám to zákon neukládá).

Dnes se zaměříme na jednu z toxických látek, která se skrývá pod slovem "parfém": ftaláty.

Tyto složky jsou přítomny v plastech, barvách, čisticích prostředcích a kosmetice a dodávají výrobkům dlouhotrvající vůni, což je vlastnost, kterou spotřebitelé hojně vyhledávají.

Vůně pracího prostředku vydrží několik dní a vy můžete otevřít skříň o týden později a stále cítit parfém vašeho pracího prostředku. Je to díky tomu, že se vyrábí s ftaláty: endokrinními disruptory, které ovlivňují naše hormony a štítnou žlázu, snižují plodnost, podporují obezitu a inzulinovou rezistenci (cukrovka, je nejnovější nemocí, u které se zjistilo, že je způsobena těmito toxiny), a také způsobují imunologické změny, astma, rakovinu prostaty, vrozené poruchy pohlavních orgánů....

Evropská unie je skutečně hluboce znepokojena těmito rozšířenými toxiny, které máme všichni v krvi (96 % zkoumaných osob), jak prokázala studie biomonitoringu Democophes Evropské unie. Tato studie byla provedena současně v celé Evropské unii a zjistila znepokojivé údaje týkající se hladin metabolitů ftalátů zjištěných ve vzorcích španělské populace; zejména hladina těchto toxinů zjištěná u španělských chlapců a dívek je šestkrát vyšší než průměr v celé Evropské unii.

Všechny tyto toxiny a mnoho dalších, o kterých jsme zatím nemluvili, jsou obsaženy v produktech, které denně používáme k úklidu našich domovů, což vede ke stále vyšší míře toxicity v našich rodinách a oslabuje tak náš imunitní systém.

Po prozkoumání těchto pěti potenciálně škodlivých složek v běžných čisticích prostředcích, kosmetice a potravinách, není překvapením, že stále více lidí přemýšlí o tom, co přesně používají ve svých domovech. Zdraví naší rodiny a ochrana životního prostředí by měla být naší prioritou. Nemá tedy větší smysl uklízet domácnost pomocí produktů, které jsou bezpečné a šetrné k přírodě? Navštivte náš e-shop, kde nabízíme širokou škálu ekologických a zdravotně nezávadných čisticích prostředků, které vám umožní udržet váš domov čistý a zdravý bez ohrožení vašeho zdraví nebo naší planety.

Biobel ekologické prostředky

Doporučené produkty2